Rupia indyjska INR Kurs waluty, opis, wykres, wartości archiwalne INR

Wprowadzono wówczas nowe banknoty mające wartość 500 rupii i 2000 rupii. Starożytne Indie mniej więcej w X-VII wieku przed naszą erą należały do pierwszych emitentów monet na świecie – wówczas nastąpiło pierwsze użycie słowa „rupia” w odniesieniu do srebrnej monety. Indie to bez wątpienia piękny kraj, który warto odwiedzić. Wycieczki i wczasy są tam coraz popularniejsze. Jeśli planujesz podobny wyjazd, powinna zainteresować cię waluta Indii – rupia. Będzie niezbędna podczas przechadzania się po mieście i robienia zakupów na straganach, u miejscowych kupców.

waluta indii

Podobnie jest w przypadku banknotów o nominale 2000 rupii. W tym wypadku jednak mogą pojawić się problemy ze strony sprzedawców, którzy mogą mieć kłopot z wydaniem reszty. Zasadniczo jednak zasada w Indiach jest jednak taka – im wyższy nominał w portfelu, tym lepiej. Rupia jest słowem, które pochodzi z sanskrytu i oznacza „srebro” lub „zrobione ze srebra”. W dawnych czasach rupie były srebrnymi monetami.

Jaka waluta w Indiach? Rupia indyjska INR!

Przez cały okres starożytności aż do średniowiecza, poczynając od okresu kultury Harappa (około 2500 p.n.e. – 1550 r.), Miejscowa ludność akceptowała zboże jako główny środek płatniczy. Zapłacił podatek gruntowy, który stanowił pewną część zebranych plonów z pola. Urzędnicy królewscy mierzyli ziarno importowane do spichlerzy królewskich na klepisku.

waluta indii

W 2015 roku wycofano z obiegu w Indiach banknoty o nominalne 500 oraz 1000 rupii, a zamiast nich pojawiły się nowe banknoty o nominale 500 rupii oraz 2000 rupii. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych . Serwis Tanie-Loty.pl wykorzystuje pliki cookie do poprawnego działania. Brak zgody na instalację plików cookie może być wyrażony poprzez zmianę Decyzje finansowe korporacje, Finanse korporacyjne ustawień przeglądarki. Indyjska rupia w trakcie wczorajszej sesji odnotowała spory spadek nurkując wobec dolara o 0,7% do rekordowo niskiego poziomu 69,0925 pokonując jednocześnie swoje poprzednie… Chiński juan gwałtownie traci na wartości, spadając dzisiaj po raz dziesiąty w ciągu dwunastu dni, generując wyprzedaż na poziomie 5 procent – najcięższą od 2015 roku.

Co przedstawia waluta w Indiach?

Cechą charakterystyczną rupii indyjskich jest fakt, że na każdym banknocie widnieje wizerunek duchowego przywódcy – Mahatmy Gandhiego. Wymienialne są wszystkie powszechnie akceptowalne na świecie waluty. Najwięcej osób decyduje się na zabranie ze sobą dolarów i euro. O tym, która z tych walut okaże się korzystniejsza zależy od aktualnych różnic kursowych. W dalszym ciągu jednak to dolary amerykańskie cieszą się większą popularnością i w wielu przypadkach propozycja uiszczenia płatności w tej walucie zostanie zaakceptowana. Choć bez dwóch zdań takie posunięcie nie jest dla nas korzystne.

Rupia indyjska jest oficjalnym środkiem płatniczym wykorzystywanym w Indiach. Na terenie Indii powszechnie używany na określenie rupii jest symbol „₹”. Ogółem mówi 2 000 000 baryłek dziennie ropy dostaw off rynku Indie są krajem o stosunkowo niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Jednocześnie jednak pod kątem nominalnego PKB znajdują się na 7 pozycji na świecie.

️ Czy rezerwując loty ze Szczecina do Indii, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

Ze względu między innymi na rosyjską inwazję, doszło do tego, że inwestorzy zaczęli sprzedawać co bardziej ryzykowne aktywa i inwestować w taki sposób uzyskane środki w Stanach Zjednoczonych. Doprowadziło to do tego, że waluty wielu państw zaczęły tracić na wartości w stosunku do dolara w relatywnie szybkim tempie. W ostatnich miesiącach indyjska rupia znacznie zdewaluowała się w stosunku do dolara. Co więcej już kilka razy trzeba było płacić ponad 80 rupii za 1 dolara, co nigdy wcześniej w historii nie miało miejsca. Ponadto najprawdopodobniej walucie Indii trwale uda się sforsować tę granicę, ponieważ indyjska rupia jest nadal przewartościowana w stosunku do innych walut.

Historia waluty Indii

Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy. Widać więc wyraźnie, że mamy w tym wypadku do czynienia z bardzo tanią walutą. To jeden z aspektów, który trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Indii. Przeglądaj najnowsze wiadomości z rynku, najciekawsze artykuły i najważniejsze ogłoszenia. Umożliwia zbieranie statystycznych danych na temat tego, jak korzystasz z naszej strony. Rejestruje unikalny numer użytkownika służący do zbierania statystycznych danych na temat tego, jak korzystasz z naszej strony.

  • Walutą Indii jest rupia indyjska, która dzieli się na 100 paise.
  • Na awersie znajdowały się lwy Aśoki, czyli wnuka założyciela dynastii Maurjów.
  • Znajdują się one najczęściej tylko i wyłącznie w największych indyjskich miastach, takich jak Kalkuta czy Delhi.
  • Choć warto zaznaczyć, że tamtejszy bank centralny, Bank Rezerw Indii, robi wszystko, co może, aby do tego nie dopuścić.
  • Postaw na walutę Indii i miej w portfelu trochę dolarów lub euro.
  • Nie mamy bowiem nigdy pewności, czy jest to uczciwa transakcja, pomijając fakt, że nie otrzymamy żadnego potwierdzenia.

K. Gandhi i stolicy, który niegdyś koronował kamienną kolumnę o wysokości ponad 15 metrów wzniesioną w Sarnath, gdzie Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie. Nakreślono na nim edykty Asioki, ogłaszając go sprawiedliwym władcą świata. Stolica z czterema lwami spoglądającymi na północ, południe, wschód i zachód jest symbolem Republiki Indii od 1948 roku. Monety z opisem były wybijane w Indiach dopiero w II wieku pne. Najstarsze złote monety to monety z pierwszego wieku n.e. Podczas panowania królów grecko-baktryjskich wybito monetę niklową.

Co jeszcze warto wiedzieć o rupii indyjskiej?

Większość z nich, w tym także waluta Indii – rupia indyjska – jest u nas dostępna od ręki. To zdecydowanie odróżnia nas od innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni. Współcześnie znana rupia indyjska została wprowadzona do systemu monetarnego Indii w 1957 roku.

Kiedy najlepiej wybrać się do Delhi?

Indie mają bardzo zróżnicowany klimat, a pogoda zmienia się w zależności od pory roku i miesiąca. Dla turystów najlepszą porą na wizytę w Indiach są miesiące od września do marca, kiedy można zwiedzać twierdze, pałace i świątynie oraz odpoczywać na plażach. Szczyt sezonu przypada między październikiem a lutym i jeżeli ktoś wybiera się do Indii w tym czasie, powinien zarezerwować hotel z dużym wyprzedzeniem. Dziką przyrodę można obserwować w okresie od lutego do sierpnia, a skwar panujący od kwietnia do lipca najlepiej znoszą turyści wybierający się w góry. Z końcem maja pojawia się natomiast monsun przynoszący obfite deszcze – pora monsunowa trwa od maja do końca września, a północny-wschód Indii latem jest jednym z najbardziej deszczowych regionów na świecie. Urlop w Indiach powinno się planować pod kątem wypoczywania na plażach, wypraw górskich lub zwiedzania zabytków duchowych i materialnych.

Na zwiedzanie Delhi znajdującego…  More

Monety i banknoty są emitowane przez Bank Rezerw Indii. W tym samym czasie rupie indyjskie nie należą do swobodnie wymienialnych walut, a ich przywóz i wywóz jest zabroniony w Indiach. Para EUR / INR pokazuje stosunek między euro a indyjską rupią. Jadąc na prowincję warto wymienić więcej pieniędzy – w miejscowościach, które nie leżą na popularnych szlakach turystycznych może być ciężko z wymianą waluty. W Indiach raczej nie skorzystamy z bankomatów (są tylko w największych miast, a karty zagraniczne nie zawsze są honorowane). Pieniądze możemy wymieniać zarówno w bankach, jak i kantorach – w miastach nie ma problemu z ich znalezieniem.

Rupia indyjska jest walutą handlowaną na rynku forex – jej udział w obrocie wynosi ok. 1 proc. Realny, efektywny kurs walutowy rupii indyjskiej, czyli taki uwzględniający poziom cen dóbr konsumpcyjnych zarówno u partnerów handlowych, jak i w samych Indiach, wyniósł w czerwcu ok. 104. Z kolei zazwyczaj w wypadku rozwijających się państw nie przekracza on nawet wartości 100. Choćby, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, realny, efektywny kurs walutowy oscylował wokół 90 w Polsce od 2015 roku.

waluta indii

Niestety na chwilę obecną sieć bankomatów w Indiach jest jeszcze wciąż dość słabo rozwinięta, ale nie znaczy to, że w ogóle się tu nie zetkniemy z bankomatami. W małych miejscowościach niekiedy trudno znaleźć bankomat. Znajdują się one najczęściej tylko i wyłącznie w największych indyjskich miastach, takich jak Kalkuta czy Delhi.

Jaka waluta obowiązuje w Indiach i jakie są orientacyjne ceny?

Walutą Indii jest rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa). Wartość rupii w porównaniu do większości walut europejskich jest niska, dlatego trzeba nastawić się na posiadanie dużej ilości banknotów. W Indiach należy zwracać uwagę na to, czy cena zawiera podatek (10-15%) od usługi i towarów, czy też nie i wtedy trzeba taką kwotę doliczyć. Ceny bardzo często podlegają negocjacji, Indie nie są drogim krajem, a targowanie się jest powszechnie przyjęte, gdyż Hindusi bardzo często zawyżają ceny podawane obcokrajowcom. Ceny zdecydowanie wyższe mogą obowiązywać podczas świąt i festiwali oraz w miejscowościach leżących na uczęszczanych szlakach turystycznych, a także zależą od standardu noclegu.

Waluta indyjska jest powiązana zarówno z dolarem amerykańskim, jak i z koszem surowców oraz koszykiem dużych walut. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, Email Protection | Cloudflare wykres historyczny i przelicznik walut. Nie trać czasu na szukanie, gdzie kupić rupie indyjskie w Polscei skorzystaj z wymiany walut w Tavex.

Kwoty mogą być zaokrąglane albo przeliczane według niekorzystnego dla nas kursu. Były one najczęściej wykonane ze srebra poprzez tłoczenie. Napisy i symbole to prawdopodobnie symbolizujący niedźwiedzia. W Indiach jako waluta obowiązuje rupia indyjska , która dzieli się na 100 pajs .

Shopping Cart